Aktualności i wydarzenia

Nowy szlak turystyczny w Małopolsce

2009-10-13

Zupa czarownicy z siedmiu ziół, ciasteczka antydepresyjne, twarożek z melisą i miętą – to tylko niektóre specjały, których można spróbować w gospodarstwach położonych na  szlaku „Małopolska wieś pachnąca ziołami”.


Na nowym szlaku znalazły się 22 gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele  specjalizują się w uprawie ziół. Ośrodki, które oferują turystom oprócz uroków odpoczynku na wsi, również niepowtarzalne specjały kulinarne,  ulokowane są przede wszystkim w południowej i wschodniej Małopolsce. Najwięcej - w pasie od Pienin po Beskid Sądecki i Niski.

Projekt „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami" został sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego. W jakim celu? By poszerzać ofertę małopolskich gospodarstw o nowe produkty turystyczne i jednocześnie promować agroturystykę.

- Wszelkie badania prowadzone w zakresie turystyki pokazują, że 80 proc. gospodarstw nie oferuje nic poza noclegiem i wyżywieniem. A klienci oczekują czegoś więcej: ciszy, spokoju, regionalnej kuchni, a przy okazji trochę aktywnego wypoczynku. Projekt „Małopolska wieś pachnąca ziołami” miał być odpowiedzią na te zapotrzebowania – mówi Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, która jest pomysłodawcą i realizatorem projektu.
Przygotowania do otwarcia szlaku trwały dwa lata. Bożena Srebro zaczęła pracę nad projektem od wyszukania odpowiednich gospodarstw. Potem ich właściciele przeszli dwustopniowe szkolenie z rozpoznawania, uprawiania i stosowania ziół.

- Dla większości była to nowa wiedza, ale w gronie gospodarzy znalazła się osoba z dyplomami, która stosuje zioła do zabiegów odnowy biologicznej m.in. kąpieli relaksacyjnych – zdradza pomysłodawczyni szlaku.
W trakcie szkoleń w  każdym z gospodarstw powstały przydomowe ogrody ziołowe, a gospodarze mieli za zadanie wybrać specjały kulinarne, które miały stać się ich znakiem rozpoznawczym.
Okazało się, że wykorzystanie ziół (również tych rosnących dziko) jest wszechstronne. W gospodarstwach można spróbować m.in.  nalewek, syropów, herbat, miodów i przeróżnych potraw, w których zioła stanowią główny akcent.
- W czasie szkoleń gospodynie wymyślały własne nazwy, testowały przepisy i decydowały, co będzie ich specjalnością. Chodziło o wybranie takiej rzeczy, która znajdzie się na stałe w menu i  będzie oferowana turystom tylko u nich – wyjaśnia Bożena Srebro.
Wśród produktów oferowanych turystom znalazły się m.in. ziołowy chleb orkiszowy, chleb z szałwią i lawendą, pierogi z kapustą, mięsem i ziołami, ciasteczka ziołowe antydepresyjne, rozgrzewające i uspokajające herbatki ziołowe, napoje ziołowe i soki, miód z mniszka lekarskiego, nalewki z mielisy i mięty, syropy z kwiatów czarnego bzu, zielone kluseczki, pstrąg w ziołowej koszulce, zupa czarownicy z siedmiu ziół czy herbatki literackie.
 Bożena Srebro podkreśla, że gospodarstwa na szlaku położone są w malowniczej okolicy, w pobliżu lasów, a większość z nich ma charakter gospodarstw ekologicznych z przydomowymi ogrodami, w których oprócz ziół uprawiane są również warzywa i owoce. – To kolejny atut obiektów położonych na ziołowym szlaku. W turystyce nastała modę na ekologię –
Szlak „Małopolska wieś pachnąca ziołami” będzie promowany na targach turystycznych, powstał specjalny folder reklamujący nową atrakcję Małopolski oraz seria gadżetów dla gości z logo szlaku.

W związku z promocją turystyki i ekoturystyki na terenach wiejskich przedstawiciele urzędu marszałkowskiego prowadzą projekt „Małopolska Agroturystyka”. W ramach przedsięwzięcia właściciele gospodarstw agroturystycznych z regionu mogą ubiegać się o kategoryzację, a tym samym potwierdzenie jakości usług świadczonych w prowadzonych przez nich wiejskich obiektach noclegowych. Powstanie szlaku "Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami" ma promować wybrane gospodarstwa i zachęcać turystów do odwiedzania mniej znanych zakątków województwa.
Joanna Jałowiec

Pełna lista gospodarstw na szlaku „Małopolska wieś pachnąca ziołami” znajduje się na stronie - www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl

Newsletter

Wyszukaj szkolenia

Polecane szkolenia

Praca w turystyce