Muzeum Auschwitz-Birkenau – dlaczego warto zobaczyć?


Muzeum Auschwitz-Birkenau – dlaczego warto zobaczyć? Miejsce pamięci po zagładzie

W Oświęcimiu można znaleźć muzeum Auschwitz-Birkenau. Dlaczego warto zobaczyć ten obóz koncentracyjny z Małopolski, gdzie można dojechać m.in. z Krakowa?

Nazistowskie zbrodnie – symbolem tego jest właśnie muzeum Auschwitz-Birkenau. Dlaczego warto zobaczyć ten niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, który nie został zniszczony? Jest to tak naprawdę pamiątka dla kolejnych pokoleń odnosząca się do tego, jakie ludzie byli wzajemnie w stanie wyrządzić sobie krzywdy.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – dlaczego warto zobaczyć? Podstawowe informacje

Ta placówka muzealna otwarta jest siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli. Jest ona czynna od 7.30 do 19. Każdy więc będzie w stanie znaleźć czas na odwiedzenie miejsca, gdzie dokonała się rzeź niewinnych osób w czasach II wojny światowej. Do dyspozycji są tak naprawdę dwa miejsca, które udostępnione są dla zwiedzających – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Obydwa miejsca położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie. Chcąc przedostać się z jednego do drugiego, można skorzystać ze specjalnego autobusu, który kursuje pomiędzy nimi.  Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało założone już dwa lata po zakończeniu wojny – 14 czerwca 1947 roku. Można by doprowadzić do zrównania z ziemią tych miejsc, przez co z byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie zostałoby nic. Jednak ktoś uznał, że teren byłego obozu ma pozostać, aby oddać hołd ludziom, którzy zginęli tutaj na przestrzeni lat. Tak, aby taka tragedia już nigdy nie miała miejsca.

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau 

Trzeba zachować powagę, wchodząc na teren Auschwitz-Birkenau. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce? Chociażby z tego względu, że ma się do czynienia z miejscem, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. na podstawie kryterium VI. Warto odwiedzić to miejsce m.in. z tego względu, aby pielęgnować pamięć o makabrycznych wydarzeniach z czasów wojny. Tak, aby nigdy więcej żadna osoba nie musiała stać się ofiarą podobnych czynów. Mówi się, że pierwszy transport więźniów pojawił się tutaj 14 czerwca 1940 roku. Co ciekawe, w pierwszej kolejności do obozu trafiła zdecydowana większość Polaków. Na 728 osób, wśród nich było zaledwie kilku Żydów. Reszta była polskimi więźniami politycznymi z Tarnowa. Do Birkenau (po polsku Brzezinka) pierwszy transport trafił dwa lata później. Był to drugi oddział Auschwitz.

Obóz koncentracyjny, czyli zagłada, która nie powinna mieć miejsca

Aby zwiedzić Kl Auschwitz I i II, należy przygotować się do tego psychicznie. Pomimo tego, że od wydarzeń, które miały tutaj miejsce, minęło ponad 80 lat, to historia wciąż jest tu żywa. Widząc ruiny czterech krematoriów, gdzie Żydzi i Polacy byli uśmiercani przy pomocy Cyklonu B, ciężko nie uronić łzy. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie to, że człowiek jest w stanie wyrządzić takie rzeczy, ale tak faktycznie było. Przechadzając się po korytarzach, gdzie umieszczone są zdjęcia więźniów, pozostałości ich rzeczy (w tym walizki, buty, itd.), nie będzie można wobec nich przejść obojętnie. Śmiało można stwierdzić, że każdy powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, aby zdać sobie sprawę z powagi wydarzeń historycznych.

Muzeum Auschwitz-Birkenau – dlaczego warto zobaczyć? Lista ofiar

Warto zajrzeć do każdej części byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Dlaczego warto zobaczyć teren muzeum? Po to, aby zobaczyć, jak wiele osób tutaj poniosło śmierć męczeńską (w tym Maksymilian Maria Kolbe). Zgodnie ze statystykami w obu obozach zginęło 1 100 000 osób. 90% to byli sami Żydzi, którzy właściwie niczym nie zawinili. Oprócz swojej przynależności narodowej. Wśród nich były nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Wśród innych narodowości, które znalazły się na terenie obozu, można wymienić Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz Polaków.

Atrakcje turystyczne w Oświęcimiu – nie tylko muzeum Auschwitz

Wszyscy z Oświęcimiem kojarzą obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce? Aby oddać hołd wszystkim ofiarom.

Wiele osób utożsamia Auschwitz i Birkenau. Jest to dla nich jedno i to samo miejsce. Należy wyraźnie zaznaczyć, że obydwa te miejsca są od siebie oddalone. Jak już było wyżej wspomniane, samo Auschwitz powstało zdecydowanie wcześniej. Birkenau tak naprawdę powstało po to, aby znaleźć miejsce dla największych komór gazowych, które powstały w tamtym czasie. Po to, aby móc jednocześnie mordować jak największe ilości ludzi.

Dzisiaj mówi się o wielu numerkach w obozach. Czy wiadomo, komu dostała się jedynka? Numer ten otrzymał 45-letni więzień –  Brodniewitsch. Zgodnie ze źródłami historycznymi, 20 maja 1940 roku został mu przypisany ten numer. Trafił on do Auschwitz razem z 30 innymi osobami, które do tej pory wyrok odsiadywały Sachsenhausen.

Na zwiedzanie Birkenau warto poświęcić cały dzień. Wizyta w jednej części trwa 3 do 3,5 godzin. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że takich placówek jest dwie. Na zwiedzanie należy zapisać się wcześniej. Do środka wchodzi się z przewodnikiem. Wizyty zawsze odbywają się o określonych godzinach.

Obóz koncentracyjny Auschwitz jest miejscem powagi, zadumy i pamięci. W trudnych warunkach obozowych ludzie żyli, pracowali („arbach macht frei” czyli słynne praca czyni wolnym) i mieli nadzieję na przetrwanie. Niektórym się to udało. Ta nieliczna garstka do dnia dzisiejszego spotyka się w tym miejscu kaźni, pokazując, z jaką tragedią narodową miało się w Polsce do czynienia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *