Kasy fiskalne w gastronomii

Kasy fiskalne
Kasy fiskalne

W błędzie będzie osoba, która uważa iż paragony fiskalne otrzymuje się jedynie w miejscu, w którym się coś kupi lub te,z skorzysta się z usługi. wszak gastronomia także do nich należy. Zatem w restauracjach czy kawiarniach możemy za usługę otrzymać rachunek. Nie zawsze jest tak, że zostanie on odręcznie wypisany przez sprzedającego lub barmana czy kelnerkę. Co prawda mogłoby tak być, ale mamy przeciąż szybsze i prostsze rozwiązania, a jednocześnie pewniejsze. Wystarczy wykorzystać do tego odpowiedni sprzęt fiskalny. Przynajmniej wtedy mamy pewność, że wszystko zostanie poprawnie policzone i dobrze zapisane.To czy kasy fiskalne wydrukują paragon na początku, przy dokonaniu zamówienia, czy też w chwili skończenia konsumpcji zależy przede wszystkim od tego jak wygląda zamawianie w takim miejscu posiłków. Wszak jeśli sami musimy podejść do lady czy bufetu to jak częściej od razu wybieramy co chcemy zjeść i płacimy za to. Zatem kasa fiskalna koniecznie musi wydrukować paragon w takiej chwili. Co innego kiedy zamawiamy przy stoliku. Wtedy wiadomo, że kelnerka nie przychodzi do nas od razu z kasą fiskalną i nie każde nam zapłacić za to co zamówiliśmy.

W tym wypadku kasy fiskalne stoją przy bufecie, a kelnerka przynosi do stolika jedynie paragon. Rzecz jasna dopiero kiedy klient skończy konsumpcje tego co zamówił. Dlatego też kasa fiskalna w takim miejscu jest konieczna, ale w zupełności wystarczy jedna wspólna dla wszystkich kelnerów. W końcu korzystają z niej tylko w chwili kiedy klient zjadł i czeka przy stoliku na paragon.

Natomiast w tym pierwszym przypadku to kasy fiskalne muszą być przynajmniej w kilku egzemplarzach. Wszystko to dlatego, że przygotowywania posiłku nastąpi po zapłaceniu i wydrukowaniu paragonu. Zatem jeśli jest kilkadziesiąt osób to cały proces przy jednej kasie znacznie by się wydłużyć. Co z kolei mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jakość usług i na dalsze powodzenie lokalu gastronomicznego. Niezależnie od tego jak prowadzona jest obsługa w takim lokalu kasa fiskalna i tak musi być na wyposażeniu obowiązkowym, przynajmniej jedna.