Wakacje w Małopolsce – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć


Planujesz wakacje w Małopolsce? A może rozważasz ten region i nie wiesz co odwiedzić? W tym artykule dowiesz się, gdzie warto się udać, by na zawsze zapamiętać tę wizytę!

Gdy planujemy wypad za miasto, lub gdy chcemy przez parę dni odpocząć od swojego miejsca zamieszkania, często decydujemy się na malownicze regiony, które pozwolą nam zapomnieć o obowiązkach. Szukamy miejsca, które zaoferuje nam coś nowego, poszerzy nasze horyzonty i rozbudzi radość z życia na nowo. Do takich miejsc zdecydowanie należy Małopolska. Sprawdź co warto zobaczyć w południowej Polsce. 

Wakacje w Małopolsce – 8 pomysłów

Małopolska to region, który oferuje zbyt dużo atrakcji, by móc je pomieścić w jednym artykule. Poniższa lista ma na celu wskazanie takich miejsc, by maksymalnie cieszyć się swoim wypoczynkiem, oraz by zapomnieć o bieżących problemach. 

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa to maczuga skalna, która zbudowana jest z twardych wapieni skalistych. Znajduje się w Pieskowej Skale na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Wysokość maczugi wynosi około 25 metrów, przez co jest jedną z najbardziej znanych skał w całej Polsce. Maczuga powstała wskutek krasowej działalności wód. 

Według jednej z legend, w czasach panowania księcia Kraka, jego kraj miał być pustoszony przez ogromnego smoka, który powodował duże straty między innymi w bydle. Wtedy, zdenerwowany książę Krak, miał chwycić maczugę i uderzyć nią smoka w głowę, zabijając go na miejscu. Następnie maczugę wbił w ziemię w Dolinie Ojcowskiej, by każdy, kto chciał zaszkodzić jego państwu wiedział, co go czeka. 

Obok maczugi, po zachodniej stronie, znajdziemy również skałę Fortepian. To na niej został wzniesiony Zamek w Pieskowej Skale, który jest wzmiankowany w dokumentach już z początku XIV wieku. Oprócz Zamku, na tej samej trasie, znajdziemy też Skałę Mickiewicza, Skałę Chopina i Skałę Napoleon. Dziś Ojcowski Park Narodowy przyciąga turystów z całego świata. 

Trzy Korony

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Wznosi się około 500 metrów nad płynącym u jej podnóży Dunajcem, oraz 982 m n.p.m. Sam szczyt składa się dokładnie z pięciu turni, z czego najwyższa jest Okrąglica, na której znajduje się platforma widokowa z barierkami. 

Według opowiadań szerzonych wśród miejscowej ludności na Trzech Koronach miała się chronić ludność podczas najazdów tatarskich. Obecnie jest to miejsce szeroko odwiedzane przez turystów. Wielu z nich decyduje się na nocne wycieczki, by rano móc obejrzeć wschód Słońca. Według danych z 2005 roku ponad 60 tysięcy turystów rocznie wychodzi na ten szczyt. 

Przy dobrej pogodzie ze szczytu możemy zobaczyć nawet Babią Górę, która oddalona jest o około 63 kilometry. U podnóży szczytu znajduje się schronisko turystyczne, które oferuje pokoje gościnne. 

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie, podobnie jak Zamek w Pieskowej Skale, powstał w okolicach XIV wieku. Obecnie jednak, przez jego burzliwą historię, możemy raczej podziwiać ruiny jego średniowiecznego układu, niż sam zamek. 

Zamek wzniesiono na polecenie samego króla Kazimierza Wielkiego. Jego pierwotna nazwa, według tradycji, miała brzmieć „Ociec”, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca – Władysława Łokietka. Jednak w 1829 r. rosyjska administracja postanowiła sprzedać zamek Konstantemu Wolickiemu, który rozebrał jego mury i zostawił jedynie bramę wjazdową, wieżę i mury obronne. 

Zamek w Ojcowie należy do szlaku Orlich Gniazd, czyli systemu średniowiecznych zamków wybudowanych na polecenie Kazimierza Wielkiego, które miały strzec granicy Królestwa Polskiego. 

Kładka Ojca Bernatka

Do ciekawych miejsc w Małopolsce zdecydowanie można zaliczyć również Kładkę Ojca Bernatka. Jest to kładka pieszo-rowerowa na Wiśle, która łączy Kazimierz z Podgórzem. Jej nazwa pochodzi od zakonnika Laetusa Bernatka, który na przełomie wieku XIX i XX przyczynił się do wybudowania krakowskiego szpitala Bonifratrów. 

Kładkę zdobią rzeźby należące do cyklu „Między niebem a ziemią”. Ich autorem jest wybitny polski rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Oprócz niezapomnianych walorów widokowych (można z niej podziwiać zabytkową starówkę Krakowa) kładka posiada także pewien walor romantyczny. Bowiem wkrótce po jej zbudowaniu krakowska młodzież okrzyknęła ją „mostem Miłości”. Zapięto na niej setki kłódek z napisanymi imionami, datami czy inicjałami. Zakochani zapinają kłódki i wyrzucają kluczyk do rzeki na znak, że ich uczucie pozostanie nierozerwalne. 

Szlaki turystyczne w Małopolsce

Mieszkańcy Krakowa i województwa Małopolskiego uwielbiają piesze wędrówki. Nic więc dziwnego że cały region jest wręcz usiany trasami, które prowadzą do miejsc, które po prostu należy zobaczyć. 

Wyjść na szlaki można szukać nawet w samym Krakowie. Spod Klasztoru Norbertanek na Salwatorze można udać się na Kopiec Kościuszki, a następnie do Lasu Wolskiego. Inna trasa poprowadzi nas przez szlak kościołów drewnianych. 

Inna trasa poprowadzi nas do Doliny Prądnika w Ojcowie, skąd można udać się na górę Okopy lub przez Bramę Krakowską w stronę Groty Łokietka. 

Oprócz tego turyści często wybierają dłuższe trasy połączone z noclegiem. Dla takich osób szczególnie atrakcyjna będzie trasa przez rozległe trasy leśne Gorców, Beskidu Małego i Beskidu Sądeckiego. Warto zapoznać się z innymi trasami turystycznymi, których w tym regionie jest bez liku. 

Atrakcje ekstremalne

Dla tych odpoczywających, którzy lubią doznać zastrzyku adrenaliny i przeżyć niezapomniane przygody Małopolska również ma dużo do zaoferowania. 

Energylandia

Park rozrywki w Zatorze to największy tego typu obiekt w Polsce. Oferuje ponad 120 atrakcji, które zdecydowanie potrafią dostarczyć emocji. Sam park składa się z 7 stref tematycznych, dlatego każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. 

Spływ Dunajcem

Dla fanów sportów wodnych południowa Polska również ma coś w swojej ofercie. Dunajec, czyli jeden z dopływów Wisły, który wpływa aż na Słowacji, pozwala na niezapomniane spływy flisackimi tratwami. Spływ pozwoli nam podziwiać piękne okoliczności przyrody, które ma do zaoferowania Pieniński Park Narodowy. 

Nocleg pod ziemią

Wiele osób uważa, że nocleg poza własnym łóżkiem to wyzwanie samo w sobie. Co więc powiedzieć o noclegu poza własnym łóżkiem, a w dodatku 100, lub 250 metrów pod ziemią?

Taką możliwość dają Kopalnia soli w Wieliczce oraz Kopalnia soli w Bochni. Turysta, który wykupi sobie możliwość przenocowania w zabytkowej żupie solnej, zjedzie pod ziemię prawdziwą górniczą windą. Po zwiedzaniu zabytkowych konstrukcji górniczych będziemy mogli skorzystać z podziemnych restauracji, a w Bochni zobaczymy także Kaplicę Świętej Kingi. W Wieliczce natomiast znajdziemy świetne Muzeum Żup Krakowskich. 

Zamek w Czorsztynie

Nieco ponad 100 kilometrów na południe od Krakowa znajdziemy kolejną atrakcję historyczną. Odwiedzając zamek w Czorsztynie będziemy mogli cieszyć się nie tylko zabytkową, średniowieczną konstrukcją, lecz także podziwiać malowniczy widok na Jezioro Czorsztyńskie. 

Zamek ten powstał już w XIII wieku, lecz wtedy należał do klasztoru klarysek. Za Kazimierza Wielkiego został przejęty do mienia monarszego i znacznie rozbudowany, by bronić przebiegających tędy szlaków handlowych. W Zamku często przesiadywali polscy królowie, którzy udawali się z wizytą na Węgry. 

Park dinozaurów

Warto odwiedzić także atrakcje, które nie są bezpośrednio związane z historią regionu. A już na pewno nie z historią nowoczesną, ponieważ park dinozaurów w Inwałdzie przeniesie nas do historii znacznie bardziej odległej. 

Park jest jedną z największych atrakcji Małopolski skierowaną bezpośrednio do dzieci. Nasze pociechy na plaży będą mogły wykopać szkielet dinozaura, przejść się Jaskinią Tajemnic czy pobawić w Parku Linowym. W tym czasie dorośli będą mogli zagrać w mini golfa lub odbyć zjazd tyrolski. Całość mieści się na obszarze około 5 hektarów i jest świetnym sposobem na aktywny wypoczynek. 

Podsumowanie

Małopolska zachwyca turystów z całego świata. Zabytkowe drewniane kościoły, wąwozy (np. Wąwóz Homole), rezerwaty przyrody, zamki i piękna przyroda przyciągają rocznie miliony odwiedzających. Oprócz zwykłych zabytków znajdziemy tu także wiele pięknych miast, takich jak Kraków, Wadowice czy Ciążkowice ze wspaniałym rezerwatem przyrody Skamieniałe Miasto. Przez swoją różnorodność południowa Polska to region, w którym każdy znajdzie coś


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *