Co można robić w Krakowie za darmo? Zwiedzanie muzeów i inne bezpłatne atrakcje

Kraków to miasto, które naprawdę warto poznać, ale przed wybraniem się tam dobrze jest sprawdzić, co można zobaczyć, nie wydając ani złotówki. Niewielu turystów wie, że bezpłatne wstępy do muzeów, zwiedzanie krakowskich zabytków za darmo i inne atrakcje (m.in. na świeżym powietrzu) są tam szeroko dostępne. Dowiedz się, co można robić w Krakowie za darmo i jak możesz zaoszczędzić na zwiedzaniu stolicy Małopolski.

Lista najciekawszych krakowskich atrakcji, które można zwiedzić za darmo, jest długa. Zacznijmy od najważniejszej informacji dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na wejściówkach: warto wybrać się do tego miasta w poniedziałek, gdy da się bez opłat obejrzeć Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, albo we wtorek — właśnie wtedy można sprawdzić ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Krakowie.

Bezpłatne atrakcje w Krakowie — ekspozycje w muzeach, zabytki i wystawy multimedialne pod powierzchnią rynku

Jak wyżej wspomniano, wtorkowe bezpłatne zwiedzanie dotyczy wystaw stałych, a inne eksponowane dzieła można obejrzeć tylko po zakupie biletów. Zupełnie za darmo można odwiedzić między innymi:

  • Gmach Główny,
  • Muzeum Książąt Czartoryskich (Pałac i Arsenał),
  • Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach,
  • Europeum,
  • Dom Józefa Mehoffera,
  • Dom Jana Matejki.

Dobrze jest zarezerwować czas na zwiedzanie Sukiennic. Znajdujące się tam podziemia rynku zostały nowocześnie zaaranżowane. 4 metry pod ziemią możesz podziwiać m.in.  prezentacje multimedialne na temat znalezisk archeologicznych z obszaru znajdującego się pod powierzchnią dzisiejszego rynku.

Bez wydawania pieniędzy obejrzysz w tym samym miejscu również galerię polskiego malarstwa i rzeźby XIX w. Są tam cztery sale wypełnione dziełami takich artystów, jak m.in. Józef Chełmoński czy Marcello Bacciarelli.

Co można zobaczyć za darmo w Krakowie? Odwiedź Zamek Królewski, katedrę i Wzgórze Wawelskie oraz zobacz smoka!

Będąc w tym mieście, nie sposób pominąć smoka wawelskiego, należącego do najstarszych symboli Krakowa. Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty powinien być też Zamek Królewski, a potem spacer po bulwarach wiślanych. W okolicy znajduje się też katedra, a właściwie Bazylika Archikatedralna świętego Stanisława i świętego Wacława.

Za darmo zwiedzisz w Krakowie Muzeum Lotnictwa Polskiego

W Krakowie we wtorki możesz odwiedzić całkowicie bezpłatnie Muzeum Lotnictwa Polskiego. W tym miejscu można podziwiać między innymi samoloty, śmigłowce i szybowce, a także obejrzeć silniki, rakietową broń przeciwlotniczą czy armaty.

Czasem dni darmowego zwiedzania są jednak zmienione i we wtedy we wtorek należy zapłacić zgodnie z cennikiem. Dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać stronę w poszukiwaniu polecanych ofert i dni wolnych od opłat.

Fabryka Schindlera — ją należy zobaczyć w Krakowie. Czy da się zarezerwować bilety?

Historia Oskara Schindlera inspiruje pisarzy oraz reżyserów i jest znana wielu miłośnikom kultury. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany Fabryką Emalia, możesz zwiedzić ten kompleks i skorzystać z wstępu wolnego w poniedziałki. Pamiętaj tylko, że rezerwacja bezpłatnych biletów na ten dzień jest niemożliwa, a ich liczba ograniczona.

Pozostałe darmowe atrakcje — co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie? Stara Synagoga, Muzeum Sztuki Współczesnej, Apteka pod Orłem i inne miejsca z bezpłatnymi wejściówkami

Co jeszcze można robić w Krakowie za darmo? Wśród bezpłatnych atrakcji znajduje się też stara synagoga, najstarszy tego typu budynek w Polsce, pochodzący z XV wieku. Poza tym warto zajrzeć do:

  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Muzeum Sztuki Współczesnej,
  • Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,
  • Apteki pod Orłem,
  • podziemi Kościoła św. Wojciecha.

Turystom poleca się też obejrzenie Dzwonu Zygmunta.

Lubisz spacery i zastanawiasz się, co można robić bez opłat w Krakowie? Sprawdź najciekawsze tereny na świeżym powietrzu

Nie tylko muzea w Krakowie są interesujące dla turystów. Oto top 10 propozycji na spacer po tym mieście i okolicach. Pod Krakowem i w mieście za darmo możesz obejrzeć:

  • grupy ścian skalnych i skałek na Zakrzówku,
  • Kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim (doskonały punkt widokowy),
  • Kopiec Wandy w Mogile (pod Krakowem),
  • Kopiec Kraka (część Podgórza),
  • Błonia Krakowskie,
  • Łąki Nowohuckie,
  • Park Bednarskiego,
  • Park Leśny Witkowice,
  • Park Lotników,
  • Park Jordana.

W wielu z tych lokalizacji nie tylko Ty będziesz odpoczywał. Także Twoje dziecko lub zwierzę znajdzie tam przestrzeń do zabawy. Możesz odwiedzić też inne miejsca w Krakowie na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że na Kopiec Kościuszki i dziedziniec Zamku na Wawelu nie należy wprowadzać zwierząt.

Jeśli wybierasz się do tego miasta około 4 lutego, dowiedz się, czy możesz odwiedzić bez opłat Muzeum Kościuszkowskie. Co roku organizowane są tam huczne obchody urodzin Tadeusza Kościuszki, a do tego animacje i wykłady dla dzieci.

Skorzystaj z naszego przewodnika, by obejrzeć to miasto turystyczne, nie wydając ani złotówki

Po przeczytaniu naszego przewodnika po Krakowie wiesz już, jak wygląda lista miejsc, które można zwiedzac bez opłat w tym mieście turystycznym. Przejdź do galerii i przesuwaj zdjęcia w prawo (naciśnij strzałkę lub przycisk Następne).

Widziałeś coś interesującego w tym mieście i chcesz nam o tym napisać? Zapraszamy do sekcji komentarzy. Będziemy też wdzięczni za rozpowszechnianie niniejszego artykułu.

Nawet będąc turystą, nie musisz przepłacać za bilety. Wracaj do naszej listy i maksymalnie wykorzystaj możliwość obejrzenia muzeów, zabytków i terenów na świeżym powietrzu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *