Co robić w Krakowie gdy pada deszcz? Lista atrakcji w małopolsce na deszczowy dzień


Gdy za oknem pada deszcz i wieje wiatr, odbierając nam chęci do wychodzenia z domu, warto zastanowić się nad niestandardowymi atrakcjami, które właśnie w takie dni mogą okazać się idealne. Sprawdź nasze sugestie i spróbuj spędzić ten dzień aktywnie!

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Muzea, teatry, zabytki, kawiarnie i restauracje. Historyczna starówka i piękne ulice zachęcają turystów z całego świata do spacerów i zagłębiania się w różne zakamarki. Gdy jednak pogoda nieco się pogorszy, a zwłaszcza, gdy zacznie padać, ilość atrakcji staje się ograniczona. Co więc robić w taką pogodę?

Co warto zobaczyć w czasie niepogody? Polecane oferty

Wiele osób, zwłaszcza z Polski, odwiedza Kraków nie pierwszy raz. Dla nich, choć nie wszystkich, zwiedzanie centrum i starówki może okazać się zbyt oklepane. Gdy szukamy więc ciekawszych sposobów na spędzenie czasu podczas deszczu, warto zwrócić uwagę na te atrakcje.

Escape room’y

Escape room’y, czyli pokoje zagadek, to atrakcja, którą raczej preferują młodsze osoby, a zwłaszcza dzieci. Nie oznacza to jednak, że dorośli i starsi nie mogą w nich spędzić miło czasu. Kraków słynie z tego rodzaju rozrywek, które znajdziemy usiane po całym mieście. Oprócz sporego wyboru miejsc, jest też spory wybór tematyczny. Możemy zagłębić się w tajemnicę zbrodni, przenieść do innego wymiaru, podziwiać efekty wizualne. To prawdziwa frajda dla osób szukających niestandardowych przygód. 

Krakowskie podziemia

Dla tych, którzy pragną zgłębić historię Krakowa i jego mieszkańców, pod powierzchnią ziemi ukryta jest prawdziwa gratka. Spacerując między Kościołem Mariackim a Sukiennicami, można nie zdawać sobie sprawy, że kilka metrów pod nami znajduje się archeologiczna skarbnica wiedzy. Do podziemi można zejść właśnie przez Sukiennice, a zgodnie z cennikiem zrobimy to już za 32 zł (dorośli), 28 zł (dzieci) lub 64 zł (bilet rodzinny). Spacerując pod ziemią nie dosięgnie nas brzydka, deszczowa pogoda, a emocje są gwarantowane. 

A może do kina?

Dla wielu osób deszczowy dzień kojarzy się z kocem, herbatą i książką lub filmem. Jednak będąc w Krakowie oglądanie filmów samodzielnie, na małym ekranie w domu, może być uznane za zbrodnię. Zwłaszcza, że w okolicy mamy mnóstwo kin, które słyną ze swoich różnorodnych repertuarów. Oprócz zwykłych sieciówek możemy znaleźć także takie kina, których nie oferują inne miasta, jak chociażby Kino pod Baranami. 

Spędzenie czasu w mieście królów

Dla wielu osób wizyta w Krakowie nie byłaby tym samym bez odwiedzenia licznych zabytków, które ma do zaoferowania była stolica Polski. Przypomnijmy więc wszystkie te, które w szczególności zasługują na zwrócenie uwagi. 

Wawel

Każdy wie, że w Krakowie możemy odwiedzić piękny, średniowieczny zamek. Dla osób, którym wciąż mało wiedzy historycznej, administracja zamku przygotowała nawet audioprzewodniki, z których dowiemy się mnóstwo ciekawych i nieoczywistych rzeczy. Zamek na Wawelu to jednak nie tylko sama forteca, lecz także jej Podziemia, Skarbiec Koronny czy Zbrojownia. Wiele osób zwróci też uwagę na „Wawel Odzyskany”, czyli ekspozycję poświęconą dziejom Krakowa w okresie, kiedy został wchłonięty do Cesarstwa Austriackiego. 

Muzeum Narodowe

Ogromną wręcz popularnością cieszy się krakowskie Muzeum Narodowe, które działa już od końcówki XIX wieku. Jego zbiory liczą ponad 900 tysięcy eksponatów i jest to najstarsze i największe muzeum z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie. Dla wielu Krakowian odwiedzanie tego Muzeum to wręcz codzienność, chociażby przez spacer wokół Sukiennic, które są jednym z dwunastu oddziałów Muzeum. 

Fabryka Oskara Schindlera

Dla osób zainteresowanych historią nowszą, a zwłaszcza historią drugiej wojny światowej, obowiązkowym punktem zaczepienia będzie Fabryka Oskara Schindlera, która dziś pełni funkcję muzeum. Oskar Schindler, członek NSDAP i niemieckiego wywiadu wojskowego, w trakcie II wojny światowej otworzył fabrykę, w której dawał zatrudnienie wielu osobom narodowości polskiej i żydowskiej. Szacuje się, że dzięki swojej działalności, uratował ponad 1000 Żydów przed śmiercią w obozach pracy. 

Co jeśli nie Kraków? Atrakcje w Małopolsce

Gdy nie ma co robić w Krakowie, a pogoda nie pozwala na zwykłe, sielankowe spacery po starówce, wiele osób decyduje się na wypad za miasto. Niektórzy wybierają wyjazd w Zakopane, Pieniny czy Tatry. Są to opcje doskonałe dla osób preferujących wypoczynek bierny. Jednak i dla fanów aktywnego wypoczynku i ekstremalnych wrażeń Małopolska ma coś w ofercie. 

Kopalnia soli w Wieliczce

Każdy, kto ma chociaż minimalne pojęcie na temat Małopolski wie, czym jest Kopalnia soli w Wieliczce. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć, kiedy na zewnątrz pada deszcz. W końcu nie każda atrakcja pozwoli nam na wędrówkę po górniczych szybach i korytarzach, w których kiedyś wydobywano sól. Dodatkowo, dla osób, które dysponują większą ilością czasu, administracja kopalni przygotowała możliwość noclegu w autentycznej grocie solnej. Noc ponad 100 metrów pod ziemią to niesamowite przeżycie. 

Zamki w Małopolsce

Gdy jesteśmy na południu Polski do listy atrakcji obowiązkowo musimy dorzucić kilka miejsc historycznych. Całe województwo Małopolskie obfituje w zamki, które nadają się do zwiedzania również w deszczu. Wśród nich znajdziemy Zamek w Wiśniczu, pochodzący z XIV wieku, który w swojej ofercie ma nie tylko zwiedzanie zabytkowych komnat, kaplicę czy podziemia, lecz także Bastion VR. Jest to trasa multimedialna, którą odbędziemy za pomocą specjalnych okularów. Dzięki takiej technologii nad zamkiem zawsze świeci słońce (chociaż wirtualne), a pogoda na zewnątrz przestaje być problemem. 

Podsumowanie

W Krakowie, gdy pada deszcz, naprawdę nie ma powodów do nudy. Miasto królów oferuje mnóstwo sposobów spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tam zabytki UNESCO, trasy turystyczne czy świetne restauracje i bary. Gdy jednak wyczerpiemy już wszystkie możliwości, a widok rynku głównego przyprawia nas o ból głowy, możemy wyskoczyć poza miasto, gdzie atrakcji jest jeszcze więcej. A jeśli widziałeś coś interesującego, czego jeszcze nie ma na liście, daj nam znać! Miłej zabawy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *