Kraków – atrakcje dla dzieci, których nie możesz pominąć. TOP 6 najlepszych atrakcji w Krakowie dla dzieci młodszych i starszych


Stolica małopolski słynie z fascynującej historii, zabytków z kategorii absolutnych must-see oraz przywiązania do pielęgnowanych przez lata tradycji oraz kultury. Choć interesujących muzeów, kościołów oraz jedynych w swoim rodzaju wystaw tutaj nie brakuje, to planując wycieczkę w tamte strony z młodszymi członkami rodziny warto uwzględnić także ich potrzeby. Kraków atrakcje dla dzieci proponuje liczne, więc z samodzielnym stworzeniem ciekawego programu nie powinno być problemu. 

Co zobaczyć i gdzie spędzić czas z małym lub starszym dzieckiem odwiedzając czwarte co do wielkości miasto w Polsce? W dzisiejszym wpisie udowodnimy Ci, że metropolia taka jak Kraków atrakcje dla dzieci ma naprawdę rozmaite!

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – TOP 6 miejsc, które spodobają się wszystkim młodym turystom

1. Żywe Muzeum Obwarzanka

Jeżeli wśród uczestników wycieczki do Krakowa znajduje się mały foodie, to niemal obowiązkowym punktem programu powinna być wizyta w Żywym Muzeum Obawarzanka, gdzie rodziny z dziećmi mogą interaktywnie zgłębić historię najsmaczniejszego symbolu miasta i poznać tradycję jego wypieku, a także wziąć udział w warsztatach.

Dobrej (i pysznej) zabawy z pewnością nie będzie brakowało, choć wybierając się do tego Muzeum warto wcześniej dokonać rezerwacji.

2. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Pomysł na spędzenie pięknego słonecznego dnia na świeżym powietrzu będąc w Krakowie z dzieckiem? Jeżeli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i zachęcić juniora do nauki oraz odkrywania świata poprzez zabawę, to Ogród Doświadczeń Lema będzie doskonałym kierunkiem.

Na aż sześciu hektarach parkowej zieleni czeka na dzieci ponad 110 instalacji zachęcających je do samodzielnego doświadczania sensorycznego i poznawania otaczającego świata poprzez zabawę i wykonywane eksperymenty. Wszystko to po to, aby zdobywanie wiedzy oraz poszerzanie własnych horyzontów kojarzyło się z przyjemnością, a nie żmudnym, szkolnym obowiązkiem.

Zdecydowanie jest co tutaj robić, ponieważ Ogród podzielony jest na aż 9 stref, wśród których wymienić możemy m.in. Optykę, Akustykę, Odlotowy Plac Zabaw, Zapachowo, Mechanikę oraz Hydrostatykę. Przedstawione, jak dotąd, propozycje to dopiero niewielki ułamek tego jakie czekają w mieście Kraków atrakcje dla dzieci.

3. Park Wodny Kraków

Doskonała zabawa dla dzieci, nastolatków i rodziców połączona z wypoczynkiem? Sam przyznasz, że brzmi to jak przepis na weekend idealny! Dzieci w każdym wieku są jak najbardziej mile widziane w Parku Wodnym w Krakowie, gdzie czeka aż 8 zjeżdżalni o łącznej długości 800 m, brodzik dla małych dzieci z Wyspą Piratów, Tęczowa Ścieżka oraz Rwąca Rzeka, a także ścianki wspinaczkowe.

Idealne miejsce na upały zarówno dla dzieci, jak i dorosłych może się także pochwalić interesującą strefą relaksu – to właśnie w tej części mieści się Saunarium Park Wodny oraz 8 jacuzzi solankowych, a maksymalne odprężenie umożliwiają dodatkowo  lecznicze hydromasaże. Park Wodny czynny jest codziennie w godzinach 8:00-22:00.

4. Park Edukacji Globalnej

Czy podczas wycieczki do Krakowa z kilku latkiem można zobaczyć, poznać oraz doświadczyć kultury oraz tradycji charakterystycznej dla najbardziej odległych zakątków świata? Oczywiście! Wystarczy zapuścić się poza okolice Starego Miasta i pójść do Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata!

To właśnie tutaj młodsze i starsze dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć  peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, papuaski dom na palach, ghańską wioskę oraz mongolską jurtę i interaktywnie zwiedzać 6 osad z różnych części świata. Na odwiedzających czekają fotografie, rozbudzające ciekawość eksponaty, a także edukatorzy, podróżnicy oraz misjonarze, którzy w namacalny sposób doświadczyli odmiennych kultur i tradycji.

Rozbudziliśmy Twój apetyt na więcej? Świetnie, ponieważ mamy jeszcze kilka asów w rękawie – w końcu Kraków atrakcje dla dzieci ma naprawdę rozmaite!

5. WOMAI Centrum Nauki i Zmysłów

Wyjątkowe miejsce, w którym łączą się ze sobą dwa przeciwstawne światy – jasność oraz ciemność, to oczywiście interaktywne muzeum, a dokładniej centrum edukacyjne stworzone z myślą o uświadomieniu społeczeństwa o wartości osób niewidomych.

WOMAI Centrum Nauki i Zmysłów tworzą niewidomi bohaterowie oraz naukowcy, którzy pragną zachęcić wszystkich młodszych i starszych odwiedzających do odkrywania niesamowitych zjawisk i jednocześnie pokazać im, jak ważna we współczesnym świecie jest akceptacja różnorodności. Podczas wizyty w tym miejscu dowiesz się jakiego koloru jest cień, poznasz odpowiedź na pytanie czy dźwięk może mieć swój własny kształt, a także odkryjesz nieznane dotąd możliwości Twoich własnych zmysłów na wystawie, podczas której całkowicie zgasną światła, a Twoim przewodnikiem będzie osoba niewidoma.

6. Krakowskie ZOO

Jakie jeszcze proponowane przez Kraków atrakcje dla dzieci zasługują na uwagę? Gdy opatrzą Ci się już muzea licznie znajdujące się na mapie Krakowa, to polecamy Ci obrać kurs na Las Wolski – to właśnie tutaj na wzgórzu Pustelnik mieści się Ogród Zoologiczny w Krakowie czyli sitny raj dla dzieci zafascynowanych światem zwierząt już od najmłodszych lat.

Zoo chętnie odwiedzane przez mieszkańców Krakowa oraz turystów z całej Polski (i nie tylko) założone zostało w 1929 roku, a słynie nie tylko z tego, że można tutaj zobaczyć z bliska zwierzęta z całego świata, ale również z malowniczego położenia.

Wyjątkowy park leśny, w jakim zlokalizowane jest zoo, z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi oraz szlakami rowerowymi i Kopcem Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego zdecydowanie też warto odkryć.

Ile przeznaczyć dni na oferowane przez Kraków atrakcje dla dzieci?

Nie da się ukryć, że Kraków oferuje wiele atrakcji, dlatego na zwiedzanie Krakowa z uwzględnieniem zarówno standardowych pozycji takich jak Smok Wawelski, Sukiennice, Bazylika Mariacka i Wawel, jak i tych dopasowanych do zainteresowań najmłodszych (np. Klockoland, basen, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Muzeum Historyczne) warto poświęcić przynajmniej weekend lub 3 bądź 4 dni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *