Które kąpieliska i jeziora w woj małopolskim warto zobaczyć?


Które sztuczne zbiorniki wodne i jeziora w woj małopolskim wybrać na wypoczynek? Jeziora w Małopolsce

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego urlopu wakacyjnego w Małopolsce bez zdobycia szczytów górskich i zaczerpnięcia świeżego, górskiego powietrza. Nie zawsze jednak pogoda jest ku temu sprzyjająca – zwłaszcza, kiedy żar leje się z nieba. Wówczas warto postawić na plażowanie. Które jeziora w woj małopolskim warto odwiedzić?

Kąpiele słoneczne są czymś, co wielu z nas przywodzi na myśl wakacje z dzieciństwa i czas wymarzonej beztroski. Trudno, z resztą, spotkać dzieci, które nie uwielbiają słonecznych kąpieli, gier wodnych czy też budowania zamków z piasku. Które jeziora w woj małopolskim są idealną bazą wypadową na wakacje, bądź też relaksujący weekend?

Jeziora do odkrycia w Małopolsce

Jeśli unikasz południa Polski, bo szczyty górskie i ich zdobywanie nie jest tym, co przyprawia Cię o gęsią skórkę, a morze znajduje się całkowicie w innej części kraju, to zdecydowanie warto zastanowić się czy może jednak nie dać szansy temu rejonowi Polski.

Okazuje się bowiem, że oprócz majestatycznych widoków górskich, można tutaj znaleźć ogromną ilość tafli jezior – od tych naturalnych, aż po te sztuczne, które wcale nie są gorsze od tych pierwszych. Które jeziora w woj małopolskim są szczególnie warte uwagi i trzeba je poznać?

Jeziora w Małopolsce – wodne atrakcje i aktywny wypoczynek nad wodą

Największym jeziorem w województwie małopolskim jest oczywiście Jezioro Rożnowskie, którego głębokość sięga 35 m. Powstało one dzięki spiętrzeniu Dunajca, co już oczywiście wskazuje na to, że jest to zbiornik sztuczny. Mimo to, możemy mieć jednak pewność co do stanu jego wód, gdyż są one regularnie oczyszczane w pobliskiej oczyszczalni.

To co czyni tę okolicę niezwykle urokliwą, to obecność pobliskich lasów, pól kempingowych i domków letniskowych. Na miejscu dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego, umożliwiające uprawianie z ich pomocą sportu wodnego, co sprawia, że można tam spędzić czas, nie tylko na pasywnym czytaniu książki, ale również bardzo aktywnie. Czy można chcieć czegoś więcej?

Jezioro Czorsztyńskie i zapora wodna w Niedzicy

Które jeziora w woj małopolskim powinno się jeszcze zobaczyć? Każdy, kto był w Zakopanem, bądź też w stosunkowo pobliskiej Szczawnicy, z pewnością kojarzy także urokliwe Jezioro Czorsztyńskie. Jest to kolejny sztuczny zbiornik retencyjny. Powstał on dzięki zbudowaniu zapory wodnej w Niedzicy, a jego głębokość sięga 49 m.

Okolica umożliwia swoim turystom znalezienie dogodnego dla siebie noclegu (hotele oraz pola namiotowe) oraz oczywiście wypożyczenie wymarzonego sprzętu wodnego. Co jest jednak niezwykle fascynujące, miejsce to łączy ze sobą dwa parki narodowe – Pieniński oraz Gorczański, co dla miłośników natury oraz malowniczych widoków, będzie dodatkową atrakcją.

Oprócz jednak plaż, turyści mogą zwiedzić ruiny zamku w Czorsztynie oraz popularny zamek w Niedzicy, co także urozmaica urlopowy czas oraz pozwala odwiedzającym zaznajomić się z atrakcjami Małopolski. Wielu turystów korzysta także z rejsu nad Jeziorem Czorsztyńskim, co pozwala odkryć wszystkie malownicze okolice jeziora, a przy okazji zobaczyć Pieniny w całej okazałości. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

Inne jeziora w woj małopolskim

Które jeziora w woj małopolskim są jeszcze godne polecenia? Kiedy nadejdą upalne dni w Małopolsce, naszej uwadze nie może ujść również Jezioro Klimkowskie oraz Jezioro Dobczyckie. Pierwsze z nich, oprócz celów rekreacyjnych, pełni też funkcje przemysłowe, przeciwpowodziowe, a ponadto jest źródłem wody pitnej, chociażby dla Jasła i okolicznych miejscowości. Drugie natomiast, oprócz tego, że oczywiście pozwala przyjemnie spędzić czas nad wodą, zaopatruje w wodę Kraków, ale jest także miejscem spokojnej przystani dla wielu odmian ptactwa wodnego.

Chociaż jeziora te nie są szczególnie duże, to są niezwykle klimatyczne i umożliwiają turystom zrelaksowanie się i odpoczynek od stresów dnia codziennego.

Jeziora w woj małopolskim – Zalew Kryspinów i Balaton Trzebini

Które jeziora w woj małopolskim zobaczyć? Jak widzimy, województwo małopolskie i znaczna część stolicy małopolski obfituje w naprawdę dużą ilość zbiorników wodnych i nie sposób wymienić ich tutaj wszystkich. Mimo to, koniecznie trzeba wspomnieć o znajdującym się we wsi Budzyń Zalewie Kryspinów oraz położonym w Trzebini Zalewie Balaton. Ciekawostką jest, że Zalew Kryspinów stanowi pozostałość kopalni, z której kiedyś wydobywało się piasek, stąd też popularnie mówi się na niego „Zalew na Piaskach”.

Kąpielisko to, dzięki piaszczystej plaży, daje możliwość typowego odpoczynku, połączonego ze słonecznymi kąpielami, ale dzieci mogą skorzystać tutaj dodatkowo z pomocy animatora, który zorganizuje im czas wolny, wymyślając wszelkiej maści gry i zabawy nad wodą.

Z kolei warto podkreślić, że Jezioro Balaton w Trzebini powstało na wskutek zalania kamieniołomu wapieni, a sam akwen może poszczycić się najwyższą klasą jakości wód oraz ich charakterystycznym odcieniem, co pozwala spędzić czas na wodą w jeszcze lepszych okolicznościach.

Jeziora w województwie małopolskim, które warto odwiedzić

Jak zatem widzimy, jeziora w woj małopolskim stanowią dużą część tamtych terenów, dzięki czemu zarówno mieszkańcy, jak również turyści mogą spędzać czas wolny w wieloraki sposób – od zdobywania szczytów górskich, poprzez uprawianie sportów wodnych i spacery leśne, aż po leniwe popołudnia na plaży w gronie najbliższych osób.

Jeśli doda się jeszcze do tego szerokie zaplecze gastronomiczne, strzeżone kąpieliska (nie tylko dzikie tereny bez ratowników wodnych) oraz urokliwe okolice, to trudno o to, żeby pobyt tam był nieudany. Trzeba by było się bardzo postarać, by rzeczywiście tak było.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *