Atrakcje dla dzieci – Jakie muzeum dla dzieci w Krakowie warto zobaczyć?


Kraków to przepiękne miasto, które zachwyca turystów starszych i młodszych z całego świata. Sprawdź, jakie muzeum dla dzieci Kraków warto odwiedzić, by Twoje pociechy spędziły wspaniały czas.

Choć najmłodsi nie przepadają za zwiedzaniem muzeów, to w Krakowie są miejsca godne zobaczenia. Ekspozycje są przystosowane dla odwiedzających w każdym wieku, a liczne eksponaty zachwycają i ekscytują młode pokolenie. Na mapie Krakowa znajdują się muzea przyjazne dzieciom, ale też inne atrakcje, warte zobaczenia. Jakie muzea dla dzieci Kraków powinieneś odwiedzić ze swoimi pociechami? Oto lista najciekawszych miejsc w Krakowie!

Atrakcje dla najmłodszych w Krakowie – muzea krakowskie

Kraków jest miastem odpowiednim do zwiedzania dla rodzin z dziećmi i to nie tylko ze względu na specjalnie przygotowane atrakcje dla najmłodszych, ale też na klimat, który można tam poczuć. Wśród licznych rozrywek znajdują się muzea, których nie brakuje na mapie tego miasta. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Zamek Królewski na Wawelu, który przyciąga turystów z najdalszych zakątków świata. W Sukiennicach znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, a nie można też pominąć Barbakanu. Wśród muzeów nadających się do zwiedzania z dziećmi na uwagę zasługują Muzeum Iluzji Krakil, Muzeum Przyrodnicze czy Pałac Krzysztofory. W niektórych miejscach odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, a w innych są interaktywne wystawy, które urozmaicają zwiedzanie.

Ogród doświadczeń w Krakowie dla dzieci

Jeśli chodzi o muzeum dla dzieci Kraków, które warto zobaczyć, to zdecydowanie Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema będzie znakomitym wyborem. Jest to oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej, który zajmuje ponad 6 hektarów parku. W tym miejscu można oprócz zwiedzania zorganizować dla dzieci w wieku od lat 7 do 13 urodziny, co z pewnością będzie niezapomnianą przygodą dla nich. Co można znaleźć na terenie tak rozległego parku? Mianowicie są liczne urządzenia, które pozwalają nieco bardziej zaznajomić się z prawami fizyki. Jest również labirynt, w którym znajdują się cytaty Lema, ale i specjalnie dla dzieci przygotowano ekspozycję sensoryczną oraz geologiczną.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Znanym muzeum Krakowa i wartym odwiedzenia jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, które znajduje się w zajezdni tramwaju. Na miejscu dzieciaki mogą dowiedzieć się więcej o rozwoju komunikacji miejskiej w tym mieście, a wszystko to mieści się w budynkach znajdujących się przy ul. św. Wawrzyńca. Na najmłodszych czeka tramwaj elektryczny, autobusy z lat 20., a także wystawa stała związana z historią motoryzacji polskiej. To jednak nie wszystko, bo dodatkowo w muzeum odbywają się zajęcia edukacyjne i tak na przykład muzeum organizuje spacery tematyczne czy lekcje muzealne. Jest też strefa klocków dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, w której najmłodsi mogą się wyszaleć.

Muzeum Lotnictwa i Żywe Muzeum Obwarzanka

Ciekawym muzeum dla dzieci Kraków jest Muzeum Lotnictwa Polskiego, które mieści się na terenie nieużytkowanego już lotniska wojskowego. Dzieci mogą zobaczyć niesamowite statki powietrzne, począwszy od samolotów, a skończywszy na szybowcach. Na terenie muzeum znajduje się biblioteka, organizowane są seanse filmowe i zajęcia edukacyjne, w tym także imprezy lotnicze, które z pewnością zachwycą młode pokolenie.

Niewątpliwie jednym z fajniejszych miejsc na mapie Krakowa jest Żywe Muzeum Obwarzanka, które koniecznie trzeba odwiedzić z dziećmi. Można uczestniczyć w warsztatach wypiekania obwarzanka, którego z pewnością każdy choć raz w życiu jadł. To muzeum powstało z myślą o pokazaniu odwiedzającym, jaką tradycję w kulturze Krakowa zajmuje ten przepyszny wypiek.

Muzeum Etnograficzne

Do gustu przypadnie zarówno dzieciom, jak i dorosłym Muzeum Etnograficzne, które znajduje się w dawnym ratuszu kazimierskim. Wystawy w muzeum związane są z zabytkowym folklorem, rzemiosłem i sztuką, które funkcjonowały na wsi w XIX wieku. Odwiedzający mogą bliżej przyjrzeć się temu, jak wyglądały zwyczaje ludności, w jaki sposób celebrowano obrzędy i w jakich strojach chodziło się na co dzień i od święta. Jest to muzeum dla dzieci Kraków, które wzbudzi z pewnością zachwyt u najmłodszych, ale i u starszych osób, a dodatkowo prezentowane są także wystawy czasowe.

Muzeum dla dzieci Kraków – Wawel i inne miejsca, które warto odwiedzić

Wyżej przedstawione muzea w Krakowie to tylko nieliczne spośród wielu znajdujących się na terenie miasta. Oczywiście niewątpliwą atrakcją jest zwiedzanie Wawelu i Zamku Królewskiego, ale warto pamiętać, by wcześniej zarezerwować bilety. Oprócz tego można też zabrać dzieci do Muzeum Geologicznego, w którym najmłodsi dowiedzą się, jaką budowę geologiczną ma miasto oraz będą mogli podziwiać fascynujące wystawy czy uczestniczyć w warsztatach organizowanych w tym miejscu. Na terenie miasta znajduje się także Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Witrażu czy Muzeum Narodowe. Jak zatem widać, opcji do zwiedzania jest mnóstwo i można zaplanować fascynujący czas dla najmłodszych.

Muzea dla dzieci w Krakowie

Muzeum dla dzieci Kraków to idealny sposób na spędzenie czasu w stolicy Małopolski. Do wyboru są ciekawe miejsca i centra edukacji, w których można spędzić wspaniałe chwile, przy okazji ucząc się nowych rzeczy. Wystawy stałe, czasowe, multimedialne, warsztaty i liczne wydarzenia sprawiają, że żadne dziecko nie będzie się nudzić. Niektóre miejsca są idealnie przystosowane dla dzieci w wieku przedszkolnym, a  inne przypadną do gustu starszakom i nastolatkom. Na pewno przedstawione przez nas muzea zapewnią mnóstwo doznań i rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *