Na ile balonów starcza butla z helem? Hel do balonów na imprezę


Na ile balonów starcza butla z helem? Jak prawidłowo ocenić, ile helu potrzebujesz do napompowania balonów? Czytaj dalej i dowiedz się, ile helu przyda Ci się do dekoracji kolejnej imprezy!

Unoszące się pod sufitem kolorowe balony to wspaniała dekoracja, która uatrakcyjni każde przyjęcie. A co najlepsze, możesz nadmuchać je samodzielnie – i to w kilka chwil! Ale czy wiesz, na ile balonów starcza butla z helem? Czytaj dalej, a dowiesz się, ile helu będzie Ci potrzebne, by idealnie napełnić balony na Twoją imprezę!

Balony z helem – dodatek, dzięki któremu imprezowy nastrój poszybuje w górę

Balony z helem to świetny dodatek do każdej imprezy. Gdy unoszą się wokół, cieszą oko i wywołują uśmiech na twarzy zarówno tych dużych, jak i tych małych. Wprowadzają radosny nastrój lub nadają uroczysty charakter. Wszystko zależy od ich liczby, barw i rozmieszczenia na sali. Na urodzinowym przyjęciu dla dziesięciolatki mile widziane będą pęki baloników we wszystkich kolorach tęczy. Z kolei na rodzinnej uroczystości dobrze postawić na elegancję i wybrać balony złote lub srebrne. Przy organizacji baby shower dominują natomiast pastelowy róż i niebieski.

Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej kreatywnej wizji! Żywe kolory, oryginalne kształty, napisy czy dodatek mieniącego się brokatu sprawiają, że balony nie są już postrzegane jako nudna i przewidywalna ozdoba. Za ich pomocą imprezowa atmosfera sięga zenitu. Wybierz je, a będziesz z dumą przechadzać się po sali i podziwiać dopracowaną dekorację pomieszczenia.

Hel do balonów – napompuj balony i patrz, jak unoszą się w powietrzu! 

Balony wypełnione helem dodadzą radości i uatrakcyjnią zarówno halloweenowe przyjęcie dla znajomych, rocznicę ślubu rodziców i huczną imprezę z okazji osiemnastych urodzin. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią wielkość butli i rozmiar balonów. Po wykonaniu kilku prostych kroków będziesz cieszyć się ze wznoszących się wokół kolorowych balonów.

Jak napełniać balony helem?

Napełnianie balonów helem nie jest skomplikowane. To naprawdę prosta czynność, w której można szybko nabrać wprawy. Wystarczy przymocować balon do zaworu butli i powoli otworzyć dopływ gazu.

Balon zacznie szybko napełniać się helem i unosić w górę. Gdy osiągnie pożądany rozmiar, trzeba zamknąć zawór. Należy zrobić to w odpowiednim momencie – hel powinien jedynie lekko napinać balon. Przepełnienie zwiększa ryzyko rozerwania się folii i jej pęknięcia.

Napełniony balonem hel nie będzie unosił się w powietrzu w nieskończoność. Czas pozostawania helu zależy od tego, z jakiego tworzywa wykonany jest balon. Balony lateksowe z helem są znacznie mniej trwałe – gaz pozostaje w nich przez kilka godzin (około 5-7). Znacznie lepiej wypadają balony foliowe – tutaj czas pozostawania helu wynosi około 4-5 dni.

Na ile balonów starcza butla z helem?

Gdy wiesz już, że przyda Ci się hel, pojawia się pytanie: na ile balonów starcza butla z helem? Okazuje się, że jedna taka butla oznacza napełnienie nawet kilkudziesięciu balonów! Oczywiście wszystko zależy od ich wielkości, kształtu i tworzywa.

Wybór odpowiedniej butli jest kluczowy. Dzięki przemyśleniu, ile dokładnie balonów chcesz napompować, i dobraniu właściwej pojemności butli, będziesz mieć pewność, że gazu wystarczy na wszystkie dekoracje. Mniejsze butle pozwalają na napełnienie około 20-30 balonów średniej wielkości, a większe – nawet 100.

Trzeba jednak pamiętać, że liczby te dotyczą sytuacji, w której napełniamy balony bez marnowania gazu. Jeśli zamierzamy pompować je po raz pierwszy, musimy liczyć się z tym, że helu potrzeba nieco więcej. Czasem lepiej być przezornym i zaopatrzyć się w butlę o większej pojemności. Unikniesz wtedy nagłego wyczerpania się zapasu gazu i przykrej konieczności dokupowania kolejnej butli.

Ile helu potrzebujesz? Skorzystaj z tej krótkiej ściągi!

Butla z wysokiej jakości helem o pojemności 7 l (0.25 m³) wystarcza na napełnienie:

 • 30 balonów o średnicy 23 cm
 • 15 balonów o średnicy 30 cm
 • 13 balonów o średnicy 45 cm
 • 3 balonów cyfr o średnicy 100 cm

Butla z wysokiej jakości helem o pojemności 13.6 l (0.42 m³) wystarcza na napełnienie:

 • 50 sztuk balonów o średnicy 23 cm
 • 20 sztuk balonów o średnicy 30 cm
 • 20 sztuk balonów w kształcie serca/gwiazdy o średnicy 45 cm
 • 6-7 balonów cyfr o średnicy 100 cm

Co zrobić ze zużytą butlą?

Wiele sklepów sprzedających butle z helem, oferuje również ich ponowne napełnienie (zazwyczaj w niższej cenie). Jeśli jednak nie interesuje Cię taka opcja, jest duże prawdopodobieństwo, że możesz oddać tam pustą butlę. Dotyczy to jednak tylko butli wielorazowych.

A co z butlą jednorazową? Pamiętaj, aby po napompowaniu balonów wykonać kilka dodatkowych czynności:

 • zamknij zawór główny butli
 • odkręć reduktor i go wyciągnij
 • otwórz zawór główny (butla powinna być całkowicie pusta)
 • podważ i zdejmij kapsel umocowany naprzeciwko zaworu (przyda Ci się do tego młotek, śrubokręt lub inne narzędzie)
 • odczekaj chwilę, pozwalając ulotnić się ciśnieniu

Teraz butla jest już zupełnie pusta. Możesz odnieść ją do specjalnego kontenera lub oddać do punktu przyjmującego złom. Opróżnienie butli jest konieczne, by punkt ją przyjął – to dlatego, że wszelkie zamknięte pojemniki są nieakceptowane z powodu zagrożenia wybuchem.

Za pomocą helu można szybko napełnić balony i stworzyć efektownie wyglądającą dekorację sali. Nie wahaj się więc i rozpocznij pompowanie! Gdy ocenisz, na ile balonów starcza butla z helem, przygotowanie wyjątkowego wystroju stanie się jeszcze łatwiejsze i bardziej ekonomiczne!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *