Ogrody do zwiedzania – Małopolska zaprasza na wycieczkę


Będąc w Małopolsce, warto poznać atrakcyjne ogrody do zwiedzania. Małopolska ma takich miejsc całkiem sporą ilość.

Województwo małopolskie to 15 182 km² powierzchni. Nie jest to dużo, co nie oznacza, że w tym regionie nie spotka się na co dzień turystów. Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem duża ilość. Muszą oni poznać tutejsze ogrody do zwiedzania. Małopolska może pochwalić się wieloma takimi miejscami.

Małopolski Szlak Ogrodów – na tropie natury

Mówiąc o parkach i ogrodach na terenie tego województwa, należy wspomnieć o Małopolskim Szlaku Ogrodów, który z roku na rok jest powiększany. Nie jest to oficjalny szlak turystyczny, ale i tak warto poznać wszystkie 42 obiekty, które znajdują się na tej liście. Do dyspozycji są ogrody, które podzielić można ze względu na ich charakter. Mowa tu nie tylko obiektach użytkowych, ale także edukacyjnych, prywatnych, publicznych oraz pełniących role terapeutyczne.

Ogrody do zwiedzania – Małopolska i trzy różne strefy zielone

Jakie są najpiękniejsze ogrody do zwiedzania? Małopolska zaprasza szczególnie do regionu sądeckiego, krakowskiego i tarnowskiego. Istnieje możliwość pobrania specjalnej mapy, którą można mieć pod ręką w trakcie zwiedzania. Można także zapisać ją w smartfonie, który pomoże w wykonywaniu pięknych zdjęć napotkanej po drodze natury.

Krakowskie ogrody do zwiedzenia – Małopolska oraz jej parki i ogrody

Najbardziej znane są Ogrody Królewskie, które można znaleźć w centralnym punkcie Krakowa – na Wawelu. Przez wiele lat starano odtworzyć się wygląd ogrodów z czasów, gdy na zamku można było spotkać rodzinę królewską. Nie każdy wie, że w tym miejscu znaleźć można winnice. Dokładnie zostały one umiejscowione pod wieżą Jordanką. Teren można zwiedzać.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego zasługuje na wyróżnienie ze względu na swą różnorodność. Szlak pozwala zobaczyć roślinność z różnych miejsc na świecie w jednym miejscu. Został on założony w 1783 roku. Do dnia dzisiejszego stanowi wsparcie dla katedry chemii i historii naturalnej dla UJ.  Można go zobaczyć w pełnej krasie wiosną i latem. Aż dziw, że w 1901 roku mogło dojść do zamknięcia ogrodu, ponieważ nikt nie dbał o ten teren.

Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie to trzeci z obiektów położonych w regionie krakowskim. Z lotu ptaka można podziwiać portret św. Jana Pawła II, który urodził się w pobliskich Wadowicach. Obraz został wykonany z różnego typu roślinności. Łącznie wykorzystano do tego celu aż 20 tysięcy roślin. Pomiędzy nimi wyznaczono aż osiem kilometrów tras, które można przemierzyć wolnym krokiem.

Ogrody w regionie sądeckim

Jakie ozdobne są ogrody do zwiedzania? Małopolska zaprasza do tego, aby zobaczyć na własne oczy Ogród Biblijny, który znajduje się dokładnie w Muszynie. Tam też na trasie można zobaczyć sceny przedstawiające nie tylko Stary Testament, ale także Nowy. Cały teren został podzielony aż na pięć części, gdzie można zobaczyć np. wizję Apokalipsy św. Jana.

Skoro już mowa o Muszynie, to czas na Ogród Sensoryczny. Miejsce, które dosłownie będzie można poczuć wszystkimi zmysłami. Stowarzyszenie Grupa Odrolnika (odpowiedzialni za Małopolski Szlak Ogrodów) zaprasza do znajdującej się tutaj strefy zdrowia, zapachu, dźwięku, smaku, wzroku, zapachowo-dotykowej, Afrodyty. Dodatkowo ciekawostkę dla najmłodszych stanowić może strefa baśni i legend o Muszynie.

Do ogrodów ozdobnych należy Park Kultury i Dawnego Rzemiosła, który także znajduje się w Muszynie. Warto odwiedzić umiejscowiony tutaj Dom Garncarza, jeżeli ktoś chciałby dokładniej zapoznać się ze specyfiką tego zawodu. Miejsce to pełni role edukacyjne i terapeutyczne, zapraszając do tutejszej strefy relaksacyjnej z fontanną.

Tarnowskie ogrody do zobaczenia

Ogród Pałacu Goetzów Okocimskich to m.in. stare drzewa oraz teren, który obejmuje aż 14 ha. Łącznie dostępnych jest tu aż 43 gatunki różnego rodzaju drzew – w tym również egzotycznych. Znaleźć go można w miejscowości Brzesko. Teren można odwiedzić przez cały rok, ale obowiązują tutaj wcześniejsze zapisy.

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej można także odwiedzać przez cały rok, w godzinach od 7 do 21. Ciekawostkę stanowią dęby, które mają aż 300 lat! Są one niemymi świadkami przemijającej historii. Oprócz tego na terenie parku spotkać można piękne akacje, sosny kanadyjskie, żywotniki, sosny zwykłe oraz wiele innych niesamowitych drzew.

Ogród Hortiterapii w Jadownikach Mokrych jest chętnie odwiedzany przez osoby mające do czynienia z różnymi problemami, m.in. neurologicznymi. Spotkane po drodze elementy pomogą poznać różne faktury (np. suchy strumień). Osoby mające problemy z motoryką, koniecznie muszą udać się nad sadzawkę kaskadową. Jest to tak naprawdę sucha rzeka, której długość wynosi 20 m.

Co jeszcze można zobaczyć?

Szlakiem małopolskich ogrodów można wyruszyć na niesamowitą wycieczkę. Serdecznie zapraszamy na szlak, który pomoże poznać Ogród Pełen Lawendy (Ostrów). Trudno będzie przejść obojętnie obok Górskiego Ogrodu Botanicznego w Zakopanem. Założenie zamkowo-ogrodowe w Pieskowej Skale, który można znaleźć w Dolinie Prądnika, zaprasza do odwiedzin Ojcowskiego Parku Narodowego. Są to naprawdę piękne ogrody do zwiedzania. Małopolska wyróżnia się pod tym względem.

Turystyka w tym województwie jest bardzo prężnie rozwinięta. Zamiast spędzać czas w dusznych zabytkach, można ten region poznać, spędzając czas na łonie natury. Może komuś uda się namalować piękny obraz, podziwiając ogrody prowadzone przez stowarzyszenia małopolskie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *