Wadowice co zobaczyć w trakcie pobytu? Ciekawe atrakcje


W południowym Beskidzie Małym, na terenie województwa małopolskiego można znaleźć małe, ale urokliwe Wadowice. Wadowice co zobaczyć w trakcie pobytu?

Kraków to stolica Małopolski, ale nie można koncentrować się tylko na tym mieście w tym regionie. Tym bardziej że dużo do zaoferowania mają Wadowice. Wadowice co zobaczyć i gdzie będzie można zjeść tam najpyszniejsze kremówki? Oto lista najciekawszych atrakcji.

Wadowice co zobaczyć? Najważniejsza atrakcja w mieście

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach to najważniejsza atrakcja w mieście, której nie można ominąć. Multimedialna placówka zaprasza do zobaczenia miejsca, gdzie urodził się i wychowywał papież Jan Paweł II. Kamienica została w całości odremontowana. W środku czeka ekspozycja stała, która pokazuje życie „Lolka” od dnia narodzin aż do momentu dojścia na Tron Piotrowy w Watykanie. Na zwiedzanie całego muzeum ze spokojem należy przeznaczyć nawet ok. 1,5 godziny. Do muzeum wchodzi się od strony rynku. Warto pomyśleć o tym, aby bilety zarezerwować z wyprzedzeniem. Wadowice co zobaczyć? Co jeszcze oferują Wadowice?  

Jakie zabytki i atrakcje można odkryć w Wadowicach?

Sto lat temu nikt nie powiedziałby, że Wadowice, które można znaleźć koło Andrychowa, staną się miejscem, gdzie urodzi się nie tylko przyszły papież, ale także osoba święta. Dzisiaj do tego miasta zjeżdżają tłumy, które chcą zobaczyć ciekawe miejsca związane z osobą JPII. Jednym z nich jest Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Znaleźć ją można na placu kościelnym, zaraz obok domu papieża. To właśnie tutaj mały Karol Wojtyła chadzał z rodzicami na mszę. Tutaj właśnie był ochrzczony! O tym jak ważne jest to miejsce, świadczą słowa samego papieża, które zostały wypowiedziane 16 czerwca 1999 roku na głównym placu tego miasta: „Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i komunii św. Tu byłem ministrantem.”. To dowód na to, że świątynia zajmowała ważne miejsce w sercu papieża. 

Nie tylko dom rodzinny Jana Pawła II, czyli najlepsza kremówka do zjedzenia

Plac Jana Pawła II to główne miejsce, gdzie znajduje się nieformalne centrum turystyczne w mieście. Tutaj właśnie spotykają się grupy wycieczkowe, które od tego miejsca rozpoczynają zwiedzanie. W tym miejscu, dookoła znaleźć można także liczne kawiarnie, gdzie będzie można zjeść ulubiony deser papieża – kremówki. Może warto jednak udać się kawałek dalej, za dom rodzinny JPII? Tam właśnie znajduje się Cukiernia Mieszczańska, dokładnie na Kościelnej 6. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, gdzie młody Wojtyła jadał kremówki, to musi udać na plac Jana Pawła II 15. Tam właśnie kiedyś znajdowała się cukiernia Karola Hagenhubera. To o tym miejscu mówił papież w swoich słowach „… A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki, że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze…”. Cukierni już nie ma, ale są inne, gdzie czekają na wszystkich uwielbiane kremówki. Co jeszcze zapewniają Wadowice? Wadowice co zobaczyć w trakcie wycieczki?

Lista najlepszych atrakcji w Wadowicach

Co jeszcze zwiedzić w Wadowicach? Pomimo tego, że jest to małe miasto, to nie brakuje miejsc w Wadowicach, gdzie można się dobrze bawić.

Jednym z nich jest tzw. SOWA. Pełna nazwa to Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Miejsce to można znaleźć w budynku dawnego dworca kolejowego. Idealne dla małych i dużych, których interesuje fizyka, chemia oraz inne nauki ścisłe. Właściwie to można powiedzieć, że niezależnie od tego czy ktoś się tym interesuje, czy też nie, powinien tu przyjść. Bowiem znajdująca się tutaj ekspozycja pomoże lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Miejsce można znaleźć na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

A może czas na świat pszczół? W takim razie trzeba odwiedzić Apilandię. Jest to Pszczele Muzeum. Znaleźć je można na ulicy Pszczelej 2 w Kleczy Gónej. To zaledwie 4 km od centrum Wadowic. Ogólnie można powiedzieć, że jest to miejsce, które pięknie obrazuje życie pszczół i wszystko, co jest z nimi związane. Zwiedzający mogą liczyć tu na wystawę multimedialną, ale także animacje poglądowe. Najmłodszych z pewnością zainteresują interaktywne instalacje. Na miejscu prowadzone są również warsztaty tematyczne dla dzieci.

Wadowice co zobaczyć w mieście i w okolicach?

Co jeszcze obejmuje lista najciekawszych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w mieście i okolicach? Z pewnością należy wspomnieć o:

  • Dinolandia – Park Dinozaurów i Rozrywki – znajduje się ono w Inwałdzie, na ulicy Wadowickiej 167;
  • Centrum Zabaw Dziecięcych Fadolandia – idealna propozycja dla dzieci i ich rodziców na Wałowej 3 w Wadowicach;
  • pracownia ceraMikowa – dzięki czemu będzie można poznać tajniki garncarstwa na Batorego 6 w Wadowicach;
  • Mini Zoo Kucyk – na os. Korcza w Andrychowie, dzięki czemu będzie można poznać wiele fantastycznych zwierząt;
  • Energylandia – największy park rozrywki w Europie, który zaprasza i dorosłych i dzieci na całodzienną zabawę, chociaż jak kto woli, może tu przyjeżdżać nawet przez kilka dni.

Wadowice co zobaczyć? Teraz już każdy będzie wiedział!

Małopolska to naprawdę piękny region, gdzie można wypocząć i aktywnie spędzić czas. Wakacje w tym miejscu są dobre dla całych rodzin, dla grup przyjaciół, a nawet dla osób, które samodzielnie przemierzają Polskę, chcąc poznać największe atrakcje i zabytki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *